Tartu haridusosakond
06.12 kogunesid Tartu linna tugispetsialistid ja koostööpartnerid Hotell Lydia sündmuskeskusesse traditsioonilisele tänusündmusele.
Kohalolijatega vestles loodusnautleja Romet Vaino teemal "Mida on loodus mulle inimeseks olemise kohta õpetanud?". Muusikalist naudingut pakkusid Eeva ja Villu Talsi. Tunnustuse osaliseks said: Aasta tegijad 2023
Tugispetsialistide koostööauhind 2023
Suured tänud, oli mõnus ja meeleolukas päev!
Vaikuseala loomine
11. detsembril avati Tartu Kivilinna Kooli A korpuse 2. korrusel VAIKUSEALA – see on mõnus paik koolimajas, mille loomeprotsessis lõid kaasa ka õpilased. Vaikusealal saavad koolipere liikmed lõõgastuda üksi või koos kaaslastega – suhelda, lugeda raamatuid, mängida lauamänge või soovi korral õppida. Seda saab kasutada ka muudeks tegevusteks, sest samas paigas hakatakse läbi viima üritusi, nt väiksema grupiga hubased esinemisi, luuleõhtuid, klassiõhtud, lastevanemate ja kogukonnaliikmetega aruteluringe, kohtumisi kooliväliste külalistega vms. Avamisel lõikasid pidulikult lindi läbi kooli direktor ja kooli õpilasesinduse president. Vaikuseala valmis tänu vilistlasorganisatsioon Kivilinna Hariduskeskus MTÜ ja Siseministeeriumi toetusprojekti kaasabil. Suur aitäh!
Hetkel saame rõõmustada, et esimeste päevade jooksul on õpilased selle paiga omaks võtnud ja aktiivselt kasutama hakanud!
Detsembri algul pidasime Hugo Treffneri Gümnaasiumi 140. aastapäeva. Pidunädalal jagus juubeliüritusi igale maitsele.
Otsa tegi lahti spordinädal, mis tipnes vilistlasturniiride ja klassidevahelise tõrvikujooksuga. Pärast seitsmeaastast pausi ilmus uus õpilasalmanahh Sulesepad, mis on järjekorras juba kuueteistkümnes ning täidetud õpilaste särava omaloominguga. Praktilise tööna tuli samal ajal trükist teinegi teos, „Munga 12 ehk Algaja treffneristi käsiraamat III“. See on sissevaade HTG argiellu õpilaste silme kaudu. Toimus kooliajalehe Miilang toimetuste suur kokkutulek ning näituse „Miilang läbi aegade“ avamine. Kooli muuseumi uuenenud väljapanekul näeb nüüd ka klassilippe, saab mängida põrandamälumängu ning lugeda plakatilt viimaste aastate huvitegevusest. Eriti tegevusrohked olid 8. ja 9. detsember. Karges reedeses hommikuhämaruses avasime Uue-Jaani kalmistul Elsa Treffneri hauaplaadi. Seejärel kogunesime Treffneri monumendi juurde, asetasime Hugo jalge ette 140 küünalt ning abiturient Arabella Antons pidas sütitava kõne. Rongkäigul koolimajja põikasime pärja ja küünalde asetamiseks läbi Kalevipoja kuju juurest. Koolimajja tagasi jõudnuid ootas ees kuum tee, Miilangu värviline erinumber, sünnipäevatordi valmistamine ja söömine, kooslaulmine aatriumis ning vilistlaste loengud. Õhtul kogunesime Pauluse kirikusse jumalateenistusele ning päeva lõpetas direktori vastuvõtt kiriku krüptis.
Laupäeval, 9. detsembril toimus Vanemuise kontserdimajas aktus „Vilistlased räägivad“. Pärastlõunal oli vilistlastel võimalik koolimajas ringi vaadata ning möödunud aegu meenutada. Pidustused lõppesid meeleoluka balliga „Patustena paradiisi“, kus sai tantsukursustel õpitud samme seada ning koosolemisest rõõmu tunda.
Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasiumi matemaatikaõpetaja Imbi Koppelile omistati prof Gerhard Rägo mäletusmedal.
TÜ matemaatika ja statistika insitituut koostöös Eesti Matemaatika Seltsiga avaldab medaliga tunnustust koolimatemaatika arendustegevuse eest. Medalit antakse välja silmapaistvatele õpetajatele alates 1990. aastast. Medaliga avaldatati õpetaja Koppelile tunnustust ja tänu aktiivse ning tulemusliku töö eest matemaatika õpetamisel ning koolimatemaatika arendamisel. Prof. G. Rägo medali püidulik üleandmine toimus 9. detsembril Tartu Ülikooli peahoones Senati saalis. Õpetaja Koppelit olid õnnitlema tulnud nii tema õpilased praegusest 10. klassist kui ka kolleegid. Tartu Ülikooli kodulehe andmetel on vastsete laureaatidega kokku prof. G. Rägo nimelist medalit antud 205 isikule või kollektiivile silmapaistvate teenete eest õpetaja- või õppejõutöös, õppe- ja metoodilise kirjanduse, programmide, õppetehnika jms. väljatöötamise ning tõhusa kaasabi osutamise eest matemaatika õpetamise täiustamisele Eesti koolides. Prof. G. Rägo (1892-1968) nimelise mälestusmedali asutasid 1990. aastal Tartu Ülikool ja Eesti Matemaatika Selts. Sel aastal antakse medaleid välja 34. korda. Imbi Koppel töötab tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasiumis selle loomisest peale ning oli enne Kivilinna Kooli matemaatikaõpetaja. Ta on olnud aastaid KJPG-s tunnustatud klassijuhataja ja varasemalt ka matemaatika valdkonna juht. Lisainfo: math.ut.ee/et/sisu/prof-gerhard-rago-131-sunniaastapaev-ja-gerhard-rago-nimeliste-medalite-uleandmine
6. detsembril toimus Variku koolis järjekordne projektipäev, mille keskne teema oli ühteaegu inspireeritud nii aktuaalsetest teemadest ühiskonnas kui kultuuripealinn Tartu ettevõtmistest. Seekordse projektipäeva teema ,,Säästmise kunstid” käigus said õpilased eriilmelistes töötubades ja loengutes osaleda. Üheskoos tegeleti nii aja, paberi, raha kui ka pakendi säästmise ja taaskasutamisega.
Vahetundides valitses koridoris täielik ajude ragistamine - tavapärase melu asemel võis kuulda hoopis töötubades tehtu arutamist ja ideede genereerimist. Päeva jooksul said õpilased kuulata loenguid säästmisest, keskkonnast, investeerimisest ja taaskasutusest. Mõistagi oli jõulueelsel ajal võimalik meisterdada, aga ka sportida ja kunsti teha, tutvuti lähemalt Canva keskkonnaga, kus valmisid õpistrateegiate plakatid. II kooliaste mängis väärtuste mängu, III kooliaste ehitas Goldbergi masinat. Koos emakeeleõpetajatega tehti pimendusluulet ja pandi end proovile sillaehituse töötoas.
I kooliastme õpilased võistlesid viktoriinides, mängisid keskkonnateemalist põrandamängu, meisterdasid munakarpidest süüteroose, pakkisid kingitusi, muutsid prügi kunstiks, sorteerisid prügi ja palju muud põnevat.
Kui esimese kooliastme õpetajad rakendasid lennupõhist õpet, siis II ja III kooliaste tegutsesid kooliastmete kaupa. Projektipäev sai teoks tänu meie õpetajate lennukatele ideedele ja külalistele Pakendikeskusest, Maaülikoolist, Keskkonnakesest, Swedbankist. Pärast projektipäeva valmis kooli aatriumis näitus tehtud töödest.
Detsember tõi topelt rõõmu Pärli kooli õuele
Detsembri esimesel nädalal sai Pärli kooli pere tähistada kahte rõõmsat sündmust - 6. detsembril tunnustati meie kooli pikaaegset sotsiaalpedagoogi Seren Stimmerit Tartu Aasta tugispetsialistina. Sereni inimlik ja rõõmsameelne suhtumine ellu teevad temast toreda inimese, suurepärase kolleegi ja hinnatud tugispetsialisti. Sereni sõnavarast puuduvad laused „ma ei tee“, „ma ei saa“, „ma ei taha.“ Õpilased peavad temast lugu ja usaldavad talle oma muresid, kuna saavad olla kindlad, et ta ei kuritarvita nende usaldust. Ta leiab alati õpilaste muredele parima võimaliku lahenduse. Oma töös on Seren seadnud eesmärgiks selle, et õpilane tuleks võimalikult iseseisvalt või täiskasvanu vähese abiga igapäevaselt toime. Ja juba päev hiljem, 7. detsembril avasime oma uue koolimaja Ploomi tänaval. Lindi läbilõikamise asemel sõlmisid asjaosalised üheskoos lahti kooli sissepääsu takistava pärlikee, millele järgnes meeleolukas koosviibimine meid tähtsal päeval tervitama tulnud külalistega. Kõlasid õpetajate ja õpilaste esitatud laulud ja ka õpetaja Lembi Riistani luule.
Kõik, kõik on uus detsembrikuus.
Maa valge, härmas rajad… Siin särab maja uhiuus – just see, mis meil on vaja. Katkend Pärli kooli õpetaja Lembi Riistani koolihoone avamisele pühendatud luuletusest.
13. detsembri toimus Maarja Koolis lastele, peredele ja sõpradele mõeldud jõuluõhtu.
Varjuteatris võis sel aastal osa saada etendusest „Tähesadu“. Toimus puidust medaljoni valmistamise töötuba, mida juhendas tugikeskuse eripedagoog Hanna ja muusikaõpetaja Cornelis tutvustas advendiaegset madonnapiltide vaatamise traditsiooni. Töötas kohvik.
Detsembris saabusid ettevõttepraktikalt tagasi meie viimase kursuse õpilased. Koolis esitleti teistele oma praktikakogemusi. Kogemusi jagati nii välismaalt Hispaaniast kui ka eriilmelistest Eesti ettevõtetest.
Nagu mujal, toimus ka meie koolis mitmeid jõulupidusid. Nii töötajate kui ka õpilaste oma. Lõpetame semestri ühise traditsioonilise jõululõunaga. Jõululõuna toimub semestri viimasel päeval, mil õpilased ja töötajad kõik koos laua taha maha istuvad ja jõulupraadi söövad. Lisaks tunnustatakse õpilasi ja antakse üle semestri parima joonistaja rändauhind KULDPLIIATS. Seekordse jõululõuna teevad eriliseks meie teatriringi õpilased, kellel on ettevalmistatud mitu kaasahaaravat etteastet. Detsembris külastasid meid Soome külalised nii KEUDA koolist kui ka Riviera koolist. Viimastega alustame koostööd tuleval aastal ühise fotograafiakursuse jaoks. 2. -11. detsembril 2023 oli Eesti Kirjandusmuuseumis avatud Tartu Kunstikooli õpilaste illustratsioonide näitus EESTI TAEVAS. Eesti rahvapärimuses tuntud tähtkujusid joonistades on inspiratsiooniks kasutatud rahvakunsti motiive. Nüüd on näitus avatud Pallase raamatukogus. Tartu Kunstikooli Tallinna ukraina õppegrupi õpilane Anastassia Vlasenko sai aasta linnu AUL joonistusvõistlusel 1. koha. Detsember lõppes taas sisuka valikainete nädalaga, mis jätkub uuel aastal jaanuaris.
Enne jõulupuhkusele minekut tasub aga meenutada, et uuel aastal ootab meid laual ees juba palju põnevat. TK ja VOCO loovad uut ühist nelja-aastast innovaatilist kestlike tehnoloogiate õppekava (2024. aasta) kutsekeskhariduse tasemel. Ootame sinna kandideerima õpetajaid. Lisainfot leiab meie kodulehelt.
Tartu Forseliuse Kool sai 5.detsembril 66-aastaseks. Ühiselt tähistasime sünnipäeva perepäeva, aktuste ning esmakordse instagrami ülevõtuga õpetajate ja õpilaste poolt. Järjekorras kuues Ahhaalik perepäev toimus 2.detsembril. Elevust täis laupäeval said pered valida kaheteistkümne erineva töötoa vahel. Näiteks sai ühiselt õppida kokkama, tutvuda vooluallikatega, harjutada akrojoogat, naerda teatrimängudes ning teha mitmeid muid põnevaid asju meie õpetajate ja partnerite juhendamise all.
Päeva lõpetas Ahhaa Teaduskeskuse teadusteater “Ahhaa, aju!”, mis pani publiku mõnusalt kaasa mõtlema. Teadusetendus aju eripäradest toetas õpistrateegijate õppimise tagatausta - kui teame, kuidas toimib meie aju, siis teame kuidas ka tõhusamalt õppida. Saame olla sünnipäevakuul uhked oma koolipere üle, kes ühiste eesmärkide nimel toimetab. Just nõnda liigume edasi - ühiselt eesmärkide suunas!
6. detsembril toimus Tartu linna gümnaasiumiõpilastele mõeldud kunstviktoriin Tartu Tamme Gümnaasiumis. Lisaks gümnaasiumiõpilastele oli võimalus ennast proovile panna ka 9. klasside põhikooli õpilastel.
Viktoriinil osalesid Hugo Treffneri Gümnaasiumi 2 võistkonda, Jaan Poska Gümnaasium 2 võistkonda, Annelinna Gümnaasium 2 võistkonda, Tamme Gümnaasiumi 2 võistkonda, Miina Härma Gümnaasium 1 võistkond ning Hansa Kool ja Mart Reiniku Kool. Igas rühmas oli kolm õpilast, kes ühiselt said nuputada õigeid vastuseid. Ettevõtmise eesmärk oli populariseerida kunsti, kunstiajalugu. Pakkuda õpilastele võimalust ennast väljendada ning panna ennast proovile, lisaks arendada julgust ja enesevälendust. Arendada koostööd, kuna võistlemine toimub rühmades. Noored väga ootasid sellist üritust ning loodavad, et sarnane viktoriini (mälumängu) ettevõtmine saaks tradistsiooniks, kuna kunstiga seotuid võistlusi praktiliselt ei ole.
Ettevõtmine kulges meeleolukalt teadmiste tähe all. Aitäh kõikidele osalejatele ja õpetajatele, kes suunasid õpilased osalema.
Maret Kuura Tartu Tamme Gümnaasiumi kunstiõpetaja
Jõulukuu on Veeriku koolis kõige tihedam ja maagilisem aeg. Advente tähistasime vahva päkapikujahiga. Igal advendil pugesid päkapikud peitu nii õue kui ka tuppa ja õpilased otsisid neid. Leitud päkapiku sai vahetada üllatuse vastu.
Kaks kuud valmistati ette suurejoonelist jõulunäidendit „Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi“. Lavadekoratsioonid ja näidend valmisid kahe loovtöö tulemusena. Kaasa tegid Finessi väiksed tantsijad. Etendust mängiti neljal korral täissaalile. Jõulukuu sisse mahtus veel jõululaat, kus oli peaaegu 80 müüjat. Lapsed pakkusid enda valmistatud käsitööd ja maiustusi. Õpilasesinduse poolt korraldatud jõulupostkast toimetas täiskoormusel. Õpilased ja õpetajad said võimaluse üksteisele pühadekaarte saata. Viimasel koolipäeval jagati kõik rõõmusõnumid laiali. Talvevaheaja ootuse laulsime aulas koos talve- ja jõululaule, päeva teises pooles toimus kontsertteenistus Tartu Pauluse kirikus.
Tartu Veeriku Kool soovib kõikidele mõnusat pühadeaega!
Sellel õppeaastal käib meie koolis aktiivne projektitegevus.
Projekti “A. Puškini kooli õpilased avastavad loodust” raames osaleb iga õpilane õppeaasta jooksul ühel õppekäigul looduses või Loodusmajas, kus laiendab oma keskkonnateadlikkuse- ja loodusalaseid teadmisi. Novembri lõpus sai edukalt realiseeritud projekt “Teadmiste sünergia muuseumi keskkonnas”. Nädala käigus veetsid 6.-9. klassi õpilased päeva Tartu Ülikooli muuseumis. Muuseumi kuraatorid koostöös kooli õpetajatega viisid läbi interaktiivseid õppetunde kolmes valdkonnas: ajalugu, loodus- ja täppisteadused. Projekti raames loodi seoseid kooliteadmiste ja muuseumis õpitu vahel ning astuti suur samm muuseumite külastamise harjumuse arendamisel. Õpilaste tagasiside oli väga positiivne ning avaldati soovi, et selliseid õppepäevi oleks rohkem. Samuti sai novembrikuus alguse Nordplus projekt “Mõtlemisvõime kood 21. sajandil”. Sellel ja tuleval õppeaastal tutvuvad TAPK õpetajad koos kolleegidega Lätist ja Leedust meetoditega, mis aitavad arendada algkooli õpilaste mõtlemispädevusi. Projekti eesmärk on kooskõlas kooli missiooniga ning aitab edendada õpilaste iseseisvust, ettevõtlikkust ja koostöövõimet. Vilniuse Tehnika Lütseumi visiidi käigus külastasid meie õpetajad mitmeid tunde, et tutvuda mõtlemist ergutavate meetoditega ja viisid läbi ka proovitunni, rakendades ühte nendest meetoditest. Suurim väljakutse ootab meid aga veebruaris, kui võõrustame oma koolis õpilasi neljast Euroopa koolist Erasmus+ projekti raames.
Täname kõiki koostööpartnereid ja toetajaid ning soovime kõigile koolidele toredat ja sündmusterohket 2024. aastat!
Palju õnne, Ilmatsalu kool!
Käesoleval õppeaastal tähistame Ilmatsalu kooli 35. ja Rahinge kooli 190. sünnipäeva. Sünnipäevale kohaselt on juba jagatud õnnesoove, söödud torti, võõrustatud külalisi, esinetud ise ning kuulatud teisi. Kooli sünnipäevanädalal mõtisklesid õpetajad selle üle, miks nad koolis töötavad. Arutleti, miks on õpetaja amet maailma parim amet. Ilmatsalu kooli õpetajad arvavad, et õpetaja amet on parim, sest …saab olla tema ise; iga päev on erinev ja omamoodi; saab töö ajal mängida; saab valida, kuidas ja mida teha; on vabadus olla oma töös loominguline; tuntakse, et tehtud tööl on mõju ja tähendus; on võimalus kasutada tundides praktilisi ja ahhaalikke meetodeid ning saada kolleegidelt ideid ja vastupidi – olla üksteisele olemas. Oluliseks peeti, et saab lõimida erinevaid tunde omavahel ning tuua sisse elulisi teemasid, täita olulist rolli nende väikeste inimeste elus, kes alles avastavad maailma. Õpetaja saab mõjutada ja tõsta laste usku endasse ning seeläbi aidata neil sirguda enesekindlaks ja ennast juhtivaks nooreks, kes julgeb võtta vastutust enda tegude ja mõtete eest, seista enda ning teiste vajaduste eest ja olla motiveeritud pingutama enda eesmärkide täitmise nimel.
Nende positiivsete sõnumitega Ilmatsalu õpetajatelt liigume vastu kevadele, kus 24. mail on kokkusaamisele oodatud Ilmatsalu ja Rahinge koolide vilistlased, et koos vanu aegu meenutada ja tähistada meie koolide jaoks olulisi verstaposte.
MRK rohelisemaks
Inspireerituna Euroopa jäätmetekke vähendamise nädalast, mis toimub tavapäraselt novembri teises pooles, korraldasime ülekoolilise projektipäeva "MRK rohelisemaks". Peamisteks märksõnadeks olid taaskasutamine, säästev eluviis, rohepööre ning oluliseks teemaks, kuidas oma ökoloogilist jalajälge vähendada. Meie loomingulised õpetajad mõtlesid välja võimalusi, et lõimida loodusaineid, matemaatikat, inglise keelt ning pakkusid välja erinevaid töötube. Iga õpilane sai neist valida kaks, mis kõige rohkem kõnetas ja huvi pakkus. Töötubade valik oli kirju alates jäätmekunstist, pillide meisterdamisest, luule lugemisest kuni kingikottide, kuuseehete ja jõulukaartide tegemiseni välja. Külas olid Eili Lepik kliimaministeeriumist, Tauri Arumäe RMK-st ja kirjanik Epp Petrone. Tartu Loodusmaja korraldas kliimateadlikkuse töötuba.
Mitme järgneva päeva jooksul sai näha õpilaste ja õpetajate loomenäitust “Tarbetust tarvilikuks”. Seal eksponeeriti oma nutikust, kuidas materjalidele on uus kasutusviis leitud. Esemed olid väga erinevad, näiteks kohvipakkidest poekott, plastpudelist lindude söögimaja, kummikust mobiilihoidja, teksapükste õmblustest kuumaalus jpm.
Õpilaste tagasiside teistsugusele koolipäevale oli positiivne ning juba oodatakse järgmisi projektipäevi.
Raatuse kooli muusikaline jõulutervitus ja lumine Palamuse
Kuna käes on jõuluaeg, alustame meiegi jõulutervitusega ning kutsume teid osa saama Raatuse kooli jõulukontserdi meeleolukast videoülevaatest. Pikemalt võtame kõneleda aga meie 7. klasside õpilaste lumisest koolipäevast Palamusel, kus tutvuti Oskar Lutsu kooliga ja pandi pitser varatalvisele “Kevade” lugemisele. Teekond algas hommikul vara ning kulges kahe bussiga, kaasas toidupakid õunte, kõrrejookide ja tõnissonlike lihapirukatega. Õpetaja Tõnis Hallaste sõnul avanes kohale jõudes vaatepilt mitmest värske lume valle kühveldavast inimesest. “Jälle oli sadanud ootamatu kogus tuisulund. Siinkohal jagunes seltskond kaheks: ühed läksid muuseumisse, teised said kogeda “koolitundi teise talve lastele”, hiljem teistpidi,” rääkis Tõnis. Koolitunnis istuti ja kuulati, kuidas üks põnevalt intensiivse olekuga naisterahvas andis ajaloolist ülevaadet Lutsu kooliajast - sellest, kuidas õpilased aitasid kaasa kütmisel ning koristamisel ja kuidas seina peal pidi alati olema valitseja portree. Tõnis meenutab: “Küsimustele “Kevade” ja Lutsu kohta vastati sedavõrd asjalikult, et õpetajagi sai kinnitust, et õpilased ei piirdunud üksnes filmi vaatamisega ja kokkuvõtete lugemisega. Seejärel saime proovida sulepeadega tunnistusi kirjutada ja märkida oma hakkamasaamist rehkendamises, ilukirjas, maateaduses ja teistes tolleaegsete nimetustega ainetes. Söögipausi sai pidada tolleaegsete õpilaste kombel samade laudade taga.” Mis edasi sai ning kuidas kõik see lugu on otsapidi seotud Raatuse kooli osalusel elluviidava Erasmus+ projektiga Bibliolingua, sellest loe edasi juba kooli kodulehelt.
FOTO ALLKIRI: Õpilased Palamuse koolihoovil. Foto: Eneli Saar
Südamlikud ettevõtmised VOCO õpilaste poolt väärtusloome raames Detsembris toimusid KMJo23 õppegrupi ja Tep22 ning KK23 õppegruppide poolt korraldatud meeldejäävad sündmused, mis olid suunatud kogukonna toetamisele ja väärtusloomele. Loe pikemalt siit:
voco.ee/sudamlikud-ettevotmised-voco-opilaste-poolt-vaartusloome-raames/ Tehniliste oskuste ja insenerihariduse edendamine on Tartu Rakendusliku Kolledži üks prioriteetseid valdkondi. Nüüd on VOCO jõudnud lõpusirgele mehhatroonika valdkonda arendava koostööprojektiga, mille raames arendati ja testiti uusi õppemooduleid, et viia mehhatroonika õpet töömaailmale veelgi lähemale. Millised on üle kahe aasta väldanud projekti tulemused, sellest rääkis kutseõpetaja Rasmus Saar. Loe pikemalt: voco.ee/toome-probleemoppe-inseneri-erialade-oppesse/
Koorilaager
Sellel õppeaastal on meie kooli kõige tähtsamad sündmused seotud koorimuusikaga. 30. novembril toimus Tartu Pauluse kirikus advendikontsert, kus arvukale kuulajaskonnale esinesid MHG mudilaskoorid, lastekoor, poistekoor, neidudekoor, segakoor ja MHG vilistlastest, lapsevanematest ja õpetajatest moodustunud Miina Härma Lauluseltsi segakoor. Veebruaris tähistame suurejooneliselt Miina Härma 160. sünniaastapäeva ja märtsis sõidab segakoor Saksamaale Bielefeldi, et jätkata 1990. aastatel alguse saanud Eesti-Saksa koorisõpruse traditsiooni. MHG ja Bielefeldi Ceciliengymnasium’i segakooride vastastikused külaskäigud said alguse tänu Bielefeldis elanud Peeter Põllu poja Toomas Põllu initsiatiivile.
Et nendeks üritusteks paremini valmistuda, kogunesid 15.−16. detsembril Miina Härma Gümnaasiumi neidude- ja segakoori lauljad Vara koolis, et üheskoos läbi viia laager. Laagris toimusid mõlemal päeval kolmetunnised lauluproovid ning esimese päeva õhtul korraldati segakoori juhtkonna poolt uutele lauljatele ristimine ning kaks seltskonnamängu. Ristimisel lugesid uued lauljad ette palve, milles lubasid, et ei hiline kunagi lauluproovi ja loevad stuudiumi kirju väga hoolikalt. Öö möödus rahulikult ja hommikul olid kõik välja puhanud. MHG kooride laager oli lõbus ja väga arendav nii vokaalselt kui sotsiaalselt. Laagri korraldasid koorijuhid Kadri ja Markus Leppoja.
Tartu Hansa Kooli detsember oli väga tegus ja meeleolukas. Detsembri esimest nädalat alustasime stiilinädalaga ja päkapikujahiga. Stiilinädalal saime näha päkapikumütse, jõulukampsuneid, pidžaamasid, erinevaid viise kuidas kooliasju tassida ning muudki jõululist ja lõbusat. Sel kuul valisime ka koolis parimaid etlejaid, kes esindavad kooli piirkondlikul etluskonkursil jaanuaris. Õpilasesindus korraldas kooli traditsioonilist jõululaata, kus osales palju müüjaid ja ostjaid. Kooliperel oli võimalus jätta jõulutervitusi jõulupostkasti, mille toimetasid usinad päkapikud kirja saajale. Detsembris toimus veel jõulupiltide konkurss, kus õpilased joonistasid kauneid pilte jõuludest. Meie kooli facebooki lehel toimus ka nende piltide vahel Hansa Kooli jõulukaardi hääletus. Kõikide töödega saab tutvuda Tartu Hansa kooli facebooki lehel. Traditsioonide kohaselt toimus jõulukontsert Salemi kirikus, mis tõi kohale palju rahvast ning jagas sooja jõulutunnet.
Õpilane – noor uurija
7. detsembril toodi meie koolimajasse jõulukuused sisse. Maja täitus metsa- ja kuuselõhnaga, aga mitte ainult. Samal päeval toimus meil ka loodusteaduslik võistlusmäng Tartu linna ja maakonna 9. klasside õpilastele. Nii täitus maja ka erinevate koolide loodushuviliste õpilaste ja nende juhendajatega. Osalejaid oli kümnest Tartu koolist ja ühest koolist Tartumaalt. Ürituse muutis rahvusvaheliseks see, et osalesid ka Valmiera 2.Keskkooli õpilased. Loodusteadusi propageeriv võistlus sisaldas praktilise iseloomuga ülesandeid füüsikas, keemias, bioloogias, geograafias ja matemaatikas. Võistkonnad moodustusid eri koolide õpilastest. Neid loositi rühmadesse nii, et kokku sattusid õpilased viiest erinevast koolist. Töötubades lahendati ülesandeid sellistel teemadel: bioloogia - ravimtaimede tähtsus inimeste elus; tervislik toitumine; füüsika - elektrivooluringi kokkupanemine; keemia - kooli laboris keemiliste reaktsioonide läbiviimine anorgaaniliste ainete sademete saamiseks; geograafia - geograafilised koordinaadid; mõistatuste lahendamine atlase abil. Matemaatika töötoas lahendati arvutusülesandeid. Läbiv teema oli teemant. Vastuste järgi tuli kokku panna lahendussõnad, määrata briljandi pindade nimetused ja valida lünkteksti sobivad sõnad. Peale kahetunnist võistlust kostitati õpilasi kringliga ja osalistel oli võimalus omavahel muljeid vahetada. Päeva lõpuks olid kõik üksmeelsed, et päev veedeti huvitavalt. Oleme rõõmsad uute tutvuste eest ja ootame koolidega koostööd juba järgmisel aastal.
Aga jõulukuused, mis majja toodi, said ehitud meie kooli algklasside õpilaste luuletuste ja heade soovide saatel.
23.–29. novembril käisid kuus 11. klassi õpilast Soomes, kus Erasmus+ projekti Model United Nations raames külastati Lammi osavalda, mis asub Hämeenlinnas. Lisaks eestlastele olid kohal ka partnerid Austriast ja Soomest. Eestit esindasid Liisa Aunap (11.d), Kristjan Karhu (11.b), Lisette Lehtme (11.c), Kamilla Elise Teesalu (11.d), Teele Lotte Trug (11.e) ja Kristian-Joel Paas (11.d).
Õpilased ööbisid projekti vältel külalisperedes ning kogesid tõelist Soome elu. Noored mängisid läbi ÜRO istungi matke, kus otsiti lahendust tuumarelvade leviku peatamisele. Käidi põhiliselt metsandusega tegelevas Häme rakenduskõrgkoolis, kus tutvustati meile kooli ja selle ajalugu. Külastati Aalto ülikooli, Temppeliaukio kirikut ja avastati Helsingi linna. Osalejad tutvusid Soome kultuuri ja toidulauaga – koos käidi saunas ja küpsetati Karjala pirukaid. Ootame juba välispartnerite reisi Eestisse, kui 12.–18. mail toimub projekti teine kohtumine meie koolis ja kolmas kohtumine 2024/2025. õppeaastal Austrias Feldkirchis. Õpilasi saatsid reisil õpetajad Carmen Neerut ja Taavi Linnus.
Arigato*, 2023. aasta!
Descartes’i kooli üks eripärasid võrreldes teiste Tartu koolidega on see, et pea 25 aastat on 1. klassi õpilased saanud poole aasta kaupa õppida põnevaid judo-võtteid. Pooleaastase treeningperioodi lõpus pannakse oma oskused proovile klassisisesel turniiril. Judotreener Andres Põhjala kinnitab, et lastele ikka meeldib maadeldes rammu katsuda ja judo on alati hästi vastu võetud. Need, kel koolitundidest hea tunne sisse jäänud, saavad liituda koolimaja matisaalis toimuva trenniga ning õpitud võtteid edasi arendada. On neidki õpilasi, kes tõsise judo-pisikuga nakatuvad ja pikalt selle spordialaga tegelema jäävadki. 12. detsembril tõmbasid oma judo-õpingutele joone alla 1. a klassi õpilased. Mõõtu võtsid tüdrukud omavahel ja poisid omakeskis. Iga võistluse hetk oli kaasahaarav – põnevusega vaadati, kes millise võttega vastase alistas ning jäeti meelde, milliseid nippe oma heitluses kasutusele võtta. Rõõm oli näha, et hoos olid kõik õpilased ning õpetajagi juhtis võistlusmelu suure elevusega.
Loodame, et kõik head emotsioonid saavad ka uude aastasse kaasa võetud ja spordipisik kestab edasi!
* Aitäh – jaapani keeles
Koolinädal koos sakslastega
Seekord oli Tartu Karlova Kooli võõrkeelte nädalal võimalus saksa ja inglise keelt aktiivselt praktiseerida, sest 2.-10. detsembrini võtsime vastu külalisi Saksamaalt. Reisi olid ette võtnud 12 õpilast ja 4 õpetajat Tartu sõpruslinnast Lüneburgist. Aktiivsem suhtlemine ja eeltöö kohtumiseks algas juba aprillis, mil Karlova kooli grupp Scharnebecki põhikooli külastas ja Erasmus+ projektidega algust tehti. Ühistel koolipäevadel toimusid tunnid, kus jagati vastastikku teadmisi oma riikide, kodulinnade ja koolide kohta ning harjutati suhtlusoskust neljas keeles. Advendiajale kohaselt räägiti ka jõulukommetest, kaunistati koos piparkooke, lauldi ja meisterdati. Elamuslikel õppekäikudel tutvuti Karlova linnaosa, Trüki- ja Paberimuuseumi, TÜ Ajaloomuuseumi ja ERMiga. Koos lustiti kelgumäel ja AHHAA keskuses. Sakslaste jaoks oli eriline elamus kogeda 1. advendiküünla süütamist ja rahvapidu raekoja platsil. Linnapea Urmas Klaas võttis sõpruslinna delegatsiooni vastu raekojas ja rääkis puhtas saksa keeles uhkusega sellest, mille poolest on Tartu kuulus ja mis kõik siin veel Euroopa kultuuripealinna aastal 2024 toimuma hakkab. Meie vabatahtlikud õpilased 8. ja 9. klassidest ei pidanud paljuks osaleda projektitegevustes ka nädalavahetustel. Koos sõideti Riia lennujaama külalistele vastu ja jalutati Riia vanalinnas. Samuti võeti ette ühine väljasõit Tallinna ja külastati Proto avastustehast. Välisturistidest vaiksel ajal pälvisid meie sõbrad Saksamaalt meie kodulinnas palju tähelepanu. Õpetajaid võõrustati Tartu Saksa Kultuuri Instituudis, Arminia Dorpatensise korporatsioonis ja Tartu Lüneburgi Seltsis.
Mis sakslastele kõige rohkem meeldis? Ajalooline, kaunis ja puhas koolimaja, sõbralik õhkkond koolis, ballett „Pähklipureja“ Vanemuises, jõululaadad, eestlaste külalislahkus ja muidugi võrratu talveilm. „Wie schön! Schnee, Schnee!“ rõõmuhüüe saatis meid kogu nädala.
Külli Toots TKK saksa keele õpetaja
0 Comments
Leave a Reply. |
Tartu Koolijuhtide ÜhendusArhiiv
April 2024
|