Vaimset tervist väärtustades
Peaasi.ee andis sellel sügisel esmakordselt välja märgised organisatsioonidele, mis väärtustavad töötajate vaimset tervist. Märgise saamiseks tuli täita põhjalik ankeet, mille kolmes kategoorias pidi hindama ning kirjeldama võimalusi, mis on töökeskkonnas olemas vaimse tervise teadlikuks hoidmiseks ja toetamiseks. Kuna Karlova Koolil on parajasti käimas ka sisehindamise periood, andis üleskutse võimaluse kaardistada vaimse tervise toetamise seisukohalt tehtut ning seada eesmärke parenduvaldkondades.
Tartu Karlova Kool oli üks 126-st organisatsioonist, mida tunnustati ning pälvisime hõbetaseme. Märgise saamine näitab, et peame oluliseks oma töötajate vaimset heaolu ning teeme teadlikke samme selleks, et inimeste tervis oleks tööl hoitud.
Kuna vaimselt ja füüsiliselt terve koolipere on käesoleval õppeaastal üks meie põhieesmärke, siis me hõbetasemele pikalt puhkama ei jää ning liigume edasi, et veel süsteemsemalt meie kõigi vaimset tervist toetada ja oskusi arendada, sest see tõesti on väga oluline teema. Loodame, et vaimset tervist väärtustavatele organisatsioonidele märgiste andmine saab traditsiooniks ning kutsume kõiki haridusasutusi üles võimalust kasutama tagasiside saamiseks. Vaata ka: peaasi.ee/vaimse-tervise-margis/
Kooliperega õhtukõnnil
Juba mitmendat aastat järjest korraldame kogu kooliperele õhtukõnni, mis seekord toimus kadripäeva eelsel kolmapäeval, 22. novembril. Jalutuskäigule tulid õpilased koos sõprade ja pereliikmetega, muidugi olid kohal ka õpetajad. Seekord oli ürituse kandvaks mõtteks: „Tunnike ekraaniks vabaks koos sõbraga!“.
Väga rõõmustav, et õhtukõnd osutus üle ootuste menukaks. Ligi sada liikumissõpra said värskes õhus pea selgeks ja meele rõõmsaks! Kohale tulnud abipolitseinikud jagasid helkureid ning tegid lühikese helkurite kandmise koolituse. Nii oli turvaline teele asuda! Kõige enam osalejaid oli kohal 1.b ja 8.a klassist.
Rahvuskohvikute õhtu Treffneris
Hugo Treffneri Gümnaasiumi iga-aastane heategevuslik rahvuskohvikute õhtu peeti sel aastal 15. novembril. Samal õhtul toimus 12. klasside õpilaste vanematele ka loeng noorte vaimse tervise toetamisest. Kohvikute õhtu eesmärk oli koguda raha ning toetada Eesti Vähiliitu ja nende võitlust vähktõve vastu. Ürituse korraldajad ja õhtujuhid olid Joonatan Kahre ja Hans Kristjan Kullamaa 11.b-st, sest nende klassi kohvik võitis eelmisel aastal samalaadse ettevõtmise. Müügikoha olid üles seadnud 13 klassi, kes kõik esindasid oma kohvikuga erinevat riiki või rahvust, samuti olid kohal Imedemaa ja Kapimaa. Kohvikuid käis hindamas viieliikmeline žürii. Lisaks kohvikutele lõid meeleolu ning võlusid külastajad oma imelise muusikaga Anna Viktoria Tammik (12.c) ja Kertu Katriin Kotkas (vil 2023) bändist „Kes on Artur?“.
Õhtu lõpus kuulutati välja võitjad ja jagati auhindu erinevates kategooriates, milleks olid “Parim kohvik”, “10. klasside parim kohvik” ja “Rahva lemmikkohvik”. Kõikide annetajate vahel loositi auhindu ning maha peeti ka väike lauatenniseturniir, mille võitjatele olid samuti auhinnad välja pandud. “Imeline, ekstravagantne”, “Mõnus melu ja sagin oli” ning “Meeldis inimestega suhelda, klassi kaunistada ja teenindajana ametis olla” olid vaid mõned tagasisideküsimustiku kommentaarid.
Kohvikute tulu ja annetustega koguti Eesti Vähiliidule kokku 1269 eurot, seega võib öelda, et üritus oli igati edukas. Ootame kõiki külla ka järgmisel aastal!
Novembris toimunud 27. Pimedate Ööde Filmifestivali Just Film #noorfilmitegija programmis esilinastusid KJPG meedia- ja filmimooduli õpilaste lühifilmid. Seekord olime esindatud lausa viie filmiga.
Noored filmitegijad on meie kooli programmis esindanud juba selle toimumise algusest peale ehk kolm aastat. Filmide "Tsükkel" (Kevin Kikas, Hugo Kinsigo, Anne Maria Vaher) ja "Ciconia Ciconia" (Liisa Ojaviir, Kaire Rummel) esindajad käisid filmidest rääkimas ka PÖFF TV-s. Intervjuu on peagi Elisa Huub keskkonnas kõigile vaadatav.
Õnnitleme meeskonna liikmeid eduka esilinastuse eest!
Täname PÖFFi ja Just Film'i võimaluse eest.
Variku Varivalimised
Tartu Variku Koolis toimusid sel aastal juba 10. korda 9. klasside Varivalimised. Varivalimised imiteerivad parlamendivalimisi, kuid selle erinevusega, et valitakse erakonda, mitte saadikuid. Õpilasi juhendab kogu protsessi vältel ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetaja Katrin Klaassen. Sel aastal võitis Varivalimised 9.a klassi erakond VÕIM ehk Variku Õpilaste Innovatiivne Meeskond, keda juhtis peaministrikandidaat Kristel Veske. 9.a klassi VÕIM kogus 73 häält, 9.b VTT (Variku Tuleviku Tegijad) 31 häält ja VÕLU (Variku Õpilaste Loomingulised Unistused) 46 häält. Kokku oli valijaid 150 ning hääletamas käis 77% valijatest. Varivalimiste kontseptsioon on lihtne: esmalt moodustatakse erakonnad, mõeldakse neile nimi, pannakse kokku programm ning asutakse tegema kampaaniat. Valimisprotsess kulmineerub ministrite pressikonverentsiga ning seejärel saavad III kooliastme õpilased langetada oma valiku. Varivalimiste eesmärk on kasvatada õpilastes vastutusvõimet ja teadlikkust ning anda õpilastele võimalus koolielu puudutavates küsimustes rohkem kaasa rääkida. Varivalimiste pressikonverentsil on suur roll ka Tartu Variku Kooli vilistlastel, kes võtavad teravate ajakirjanikena pihtide vahele kõik erakonnad ning panevad proovile minsitrikandidaatide enesekindluse.
Erakond VÕIM lubas tegeleda näiteks söögiaegade parema ajastamise, muusikahariduse arendamise ja õpilastele alternatiivsete õpiradade tutvustamisega. Lubadusi oli mõistagi veel.
Ürituse korraldaja õp Katrin Klaasseni sõnul tõi selleaastane kampaania välja paljude õpilaste varjatud tugevused. Tänapäeval on kooli üks suurimaid probleeme tunnikeskus. Sellised üritused aitavad välja tuua õpilaste tõelise loomuse. Loodetavasti on aastate jooksul seatud kõrge latt eeskujuks ka tulevikus Varivalimiste erakondadele.
Pärli kooli õpetajad tegid jälle teatrit
Juba 1995. aastal lõid praeguse Tartu Pärli Kooli (endise nimega Tartu Kroonuaia Kool) näitlemishimulised õpetajad Kroonuaia Priitahtliku Näitemänguseltsi. Selle liikmed on alates asutamisest toonud peaaegu igal aastal lavale uue etenduse, millega on esinetud nii koolis kui ka väljaspool seda. Seltsi üheks tähtsamaks esinemiskohaks ning kvaliteediprooviks on kujunenud Viljandi õpetajate poolt korraldatav üleriigiline õpetajate teatrifestival „Sillad“, mis toimus tänavu juba 23. korda. Pärli kooli õpetajad on nimetatud festivalil osalenud tervelt 21 korral ning toonud sealt koju hulga erinevaid tiitleid. Seekord mindi festivalile V. Lifšitsi ja I. Kitšanova loo „Salapärane loom Hipopotamus“ põhjal valminud lastelavastusega. Lavastajaks oli legendaarne Katrin Luts, kes on Kroonuaia priitahtlikke juhendanud juba algusaastast alates. Loo üks peategelastest, lõvipoeg (Kaja Pastarus), läheb koos truu kaaslase jõehobuga (Aivar Juuse) endale tõelist sõpra otsima, kelleks on salapärane loom Hipopotamus. Pärast kohtumisi mitmete värvikate tegelastega selgub aga, et see, mida otsima mindi, on tegelikult otsijal kogu aeg kõrval olnud.
Lavastus võeti publiku ja festivali žürii poolt hästi vastu. Jõehobu osatäitja Aivar Juuse nimetati festivali üheks parimaks meesnäitlejaks ning lavastus ise pälvis parima lastelavastuse tiitli. Palju kiidusõnu ning auhindu jagus Kroonuaia priitahtlikele ka teistelt truppidelt.
Reigo Kärner
Mardilaupäeva õhtul kogunesid õpilased ja koolitöötajad oma peredega kooli õuele, et elada kaasa rüütel Martini loole.
Tänu lapsevanemate seiklusvaimule (argipäeva õhtul laternatega kooli tulek nõuab seda kohe kindlasti!) sai rongkäik muljetavaldav. Laternatega kõndides ja lauldes rullus lahti lugu, milles oma teed otsiv noor rüütel jagab mantlit vaese kerjusega ja leiab seeläbi oma elule sihi. Martini hobuse rollis nägime 21-aastast Harrit Saksa Ratsakoolist ja ratsutamas noort sirgeselgset ratsanikku. Aitäh ratsakooli-perele, et nad meie peole elamust lisasid. Kehakinnituseks jagasime traditsiooniliselt sooja teed ja küpsetisi, mille õpilased olid valmistanud. Peole lõi erilise maagilise atmosfääri Silver Sepp, kes oma muusikaga peolisi rõõmustas ja tantsima meelitas. Tema lõpusõnad olid: „Hoidke seda valgust, mis meid täna ümbritseb, läbi pimeda aja!“
Tartu Kunstikooli (TK) õpilasi külastas novembrikuus arvutimängude kirjanik Märten Rattasepp. Külastus ärgatas mitmeid küsimusi: Mida teeb üks kirjanik arvutimängude loomise juures? Kas arvutimängud on kirjandus? Kas arvutimängud on kunst? Arvutimängude, kirjanduse ja kunsti lõimumine on igale meie 3Dle spetsialieerunud õpilasele (ja ka teistele!) igapäevane mõttekoht.
Novembri viimane nädal oli TKs taaskord valikainete nädal. Seekordsest kursuste nimekirjast leidis näiteks: digitaalse toote kiirprototüüpimine, oma kirjatüübi konstrueerimine, seinamaali kavandamine, prügikunst, linoollõige ja palju muud.
Kolmapäeviti toimuvad meie õpetajatele ja töötajatele enne tööpäeva algust Meeti keskkonnas coachimise ja mentorluse hommikud. Novembrikuus toimus koosolekul nt kovisiooni töötuba. Meie delegatsioon külastas novembrikuus Gamecan Full Cycle Academyt Pärnus. Lisaks osalesid mitmed meie meeskonna liikmed Eesti Kutsehariduse Edendamise Ühingu sügisseminaril “Kutseharidus muutuste tuules”. Jätkub ka arendus TK ja VOCO ühise õppekava nimel ning osalesime ka HTMI kutsesüsteemi reformi kaasamisseminaril. Alanud on registreerumine meie kevadistele valikkursustele: videostilistika, 3D sketchup ja Lihtsama kasutajaliidese (veebileht, -rakendus, äpp) prototüüpimise ja kujundamise algtõed.
27. novembrist 1. detsembrini väldanud Tartu Forseliuse Kooli karjäärinädala “Raketina tööellu” eesmärkideks oli kaasata kooli kõiki 1.-9. kl õpilasi ning suunata pilk potentsiaalsetele tulevikuametitele, et juba varakult panustada oma õpitee kujundamisse.
Karjäärinädala tegevused olid kooliastmeti erinevad. 1. klasside õpilased tegelesid ametite teemaga üldõpetuse tundides.
2. ja 3. klasside õpilastele tulid teistmoodi õppimise päeval kooli oma ameteid tutvustama vilistlased, lapsevanemad ja sõbrad. II kooliastme õpilased osalesid VOCO (Tartu Rakendusliku Kolledži) erialasid tutvustatavates töötubades, et näha praktilist töömaailma. Iga õpilane sai valida endale ühe töötoa järgnevatest: kokk, pagar, rätsep, juuksur või tisler. III kooliastme õpilased fantaseerisid, missuguseid ameteid läheb tulevikus tarvis ja lõid tulevikuameteid tutvustavaid videoklippe. 29. novembril toimus III kooliastmele karjääripäev, kus ühisel kogunemisel vaadati valminud tulevikuametite videoklippe ning oma õpitee kujunemisest tuli rääkima Tartu Veeriku Kooli füüsikaõpetaja ning telesaates “Rakett 69” osaleja Gert Lees. SA Kutsekoda esindaja Tiia Randma tutvustas õpilastele tööelu tulevikutrende, -ameteid ja -oskusi ning kooli vilistlane Joonas Palmik viis läbi külalistunni IT tarkvaraarendaja eriala kohta. Lisaks osalesid 8. klasside õpilased Eesti Töötukassa töötoas. Kõik karjäärinädalal osalenud külalised said tänutäheks riidest kinkekoti ning akupangal töötava LED-lambi, mille disainisid ja valmistasid meie kooli õpilased õpetajate Maarja Raidla ja Hannes Lõhmuse juhendamisel.
Novembri keskel tähistas Tartu Tamme Gümnaasium oma 104./79. sünnipäeva.
Nädalavahetusel, 11. ja 12. novembril toimusid vilistlasturniirid, kus võeti mõõtu korvpallis, võrkpallis ning lauatennises. Korvpalliturniiri võitis 99./00. lend ja võrkpallis sai esikoha võistkond Sepabeebid, lauatennise võitis Aarne Põder. Kesknädalal, 15.11 tulid majja kooli vilistlased, et tutvustada erinevaid edasiõppimis- ning karjäärivõimalusi. Vilistlaslaadal osales 40 noort külalist ning see andis õpilastele võimaluse valida endale huvipakkuva teemaga vestlusgrupp ning saada lähemalt tuttavaks juba kooli lõpetanud tammekatega. Peonädala neljapäeval, 16. novembril toimus sünnipäevaaktus, kus esinesid kooli segakoor, rahvatantsurühmad ning jagati stipendiume. Helve ja Ants Raik'i nimelise stipendiumi pälvis Laur Oras silmapaistvate tulemuste eest geograafiaolümpiaadidel. Mari Ann Mahla ja Andreas Trumm said Kristo Selilt kätte selleaastased TTG parimate sportlaste stipendiumid. Lisaks kooli kollektiividele esines 12. klassi õpilane Emma Sepp koos isa Silver Sepaga, koos pakkusid nad kooliperele sooja, muheda ning koduse muusikaelamuse.
Toimetamist täis peonädala lõpetas reede, mil koolipere sai kokku õpilasesinduse korraldatud sünnipäevaballil "Linnutee". Tantsumuusikat mängisid orkester Tamme, ansambel Amplituud ja ansambel Tutsked Tõrud. Peo peaesinejaks oli Stig Rästa, kes kutsus lavale publiku seast kedagi koos temaga laulma. Koolikaaslased julgustasid lavale minema Stella Seimi, kes üllatas muusikut oma julguse ja lauluoskusega. Ball oli meeleolukas lõppakord selleaastasele sünnipäevanädalale.
Direktor Ain Tõnisson ütles kokkuvõtteks: "Suur aitäh kõigile, kes panustasid, et meie kooli kogukond kestaks!"
Tartu Tamme Kooli isadepäeval leidus töötube igale maitsele, läbiviijateks oli nii lapsevanemaid, ringijuhte, õpetajaid kui õpilasi.
Väga menukas oli südametervise töötuba, kus professionaalsete arstide kaasabil sai mõõta vererõhku, teha EKG-d ning kontrollida teisigi tervisenäitajaid. Rubiku kuubiku töötoas sai teada, kuidas lihtsa meetodi abil kuubik õigesti kokku panna. Väga põnev oli workshop “Ärata joonistus ellu”, milles Unicorni ringi juhendaja aitas külastajate joonistusi ellu äratada. Osalised said näha hämmastavat vaatepilti, kus joonistused tõusidki püsti, tantsisid, kõndisid, sügasid ennast ja tegid muud põnevat. Kooli hoovi pandi püsti suur kaitseliitlaste telk, et ühiselt gaasipõletitel kokata ning maitsvat sõdurisuppi mekkida. Mööbliinseneri ning disaineri oskusi sai proovile panna töötoas, kus tuli juppidest kokku panna ägedaid pukktoole. Isade ja poegade ühise pingutuse tulemusena sai kool valminud pukkide võrra rikkamaks. Veel sai isadepäeval ennast proovile panna mitmel põneval seiklusrajal, korgibingos, tutvuda 3D-printeri ning laserlõikuriga. Lõbusate improteatri mängude naerupahvakud rõkkasid üle koolimaja. Paberlõikurite ning lõikevormide abil valmis osavate nobenäppude all kauneid isadepäeva kaarte, mille ilu ja kvaliteet ei jäänud poekaartidele sugugi alla. Noorkotkad tutvustasid külalistele oma töid ja tegemisi ning ÕE liikmed viisid läbi laheda linnaorienteerumise Tammelinnas.
Kogukondlik isadepäev pakkus emotsioone nii suurtele kui väikestele ning koostegemise rõõm on kahtlemata suurim rõõm sellest õhtust.
Eesti Vabariigi Presidendi üleskutse tähistada 17. novembril uudishimu päeva pälvis Veeriku koolis väga sooja vastuvõtu. Võimalusest haarati kinni ja sellega seoses toimus koolis ja koolist väljaspool väga palju põnevaid kohtumisi.
Külastati Ahhaa keskust, Tartu Kunstimuuseumi ja Apollo kino. Tänu lastevanematele said lapsed avastada ka tavapärasest ebaharilikumaid kohti, näiteks Tartu Kunstikooli Pallas, Salvesti tootmishoonet, Dorpati hotelli ja kooli söökla tagaruume. Mõne klassi jaoks toimus tavapärasest erilisem koolipäev koolimajas, kuhu olid kutsutud lastevanemad, kes tutvustasid oma igapäevast tööd või hobi psühhiaatrina, rätsepana, keskkonnaspetsialistina ja malemeistrina. Üks tähelepanuväärsemaid uudishimupäevi oli 4.b klassil, kes veetis päeva TÜ Kliinikumis, kus lapsi võtsid vastu nende enda klassi lapsevanemad - EMO arst Liisa Hell ja Lõuna-Eesti Haigla üldkirurg Kaarel Tammur. Õpilased said läbi mängida teekonna haiglasse erakorraliste patsientidena läbi EMO ehk erakorralise meditsiini osakonna. Osad õpilased kehastusid arstideks, teised patsientideks. Ühelt klassi õpilaselt eemaldasid "noored arstid" olemasoleva kipsi, teisele soovijale paigaldati kips. Noored arstid tegid klassikaaslastest patsientidele ultraheli. Lapsed said harjutada mannekeenile tilguti ja žguti panekut ning haava kinni õmblemist. Seejärel külastati TÜ Kliinikumi uusi ruume, sh operatsioonisaali ja simulatsioonikeskust.
Veeriku kooli uudishimu päeva võtmesõna oli lastevanemate kaasamine. Kuna paljude vanemate ametid jäid veel tutvustamata, siis jääme huviga ootama järgmise aasta uudishimu päeva!
Meie kool osales esmakordselt rahvusvahelistel Robotex võistlustel, mis toimusid 17.–18. novembril Tallinnas ning kuhu kogunesid kokku lapsed ELi riikidest, Hiinast, USAst, Kuveidist jt kohtadest. Meie õpilased 5. ja 7. klassist võistlesid oma eakaaslastega üle maailma kuni 14-aastaste Lego Sumo kategoorias (robotid alla 1 kg). Eriti uhked oleme oma poiste üle, sest sel aastal said Robotexile ainult eelvooru läbinud võistkonnad. Kogu Lõuna-Eestist pääses võistlustele edasi vaid 4 võistkonda, sealhulgas meie Kapibara, keda juhendas kooli haridustehnoloog Daniil Novikov.
Tallinna Unibet Arenal valitses uskumatu ausa konkurentsi vaim ja ühise eesmärgi järgimine. Ka Eesti president Alar Karis, kes pöörab tähelepanu IT-tööstusele, käis noorte sündmust vaatamas ning nägi just meie õpilase Vladislav Jegorovi võistlust Lõuna-Korea poisiga. Kahjuks ei pääsenud meie meeskond tänavu poolfinaali, kuid poisid ei heida meelt, sest mõistavad, et parim kogemus on just võistluskogemuse. Robotex Expol nähtu inspireerib neid veel kaua. Lõime video, mis kannab hästi edasi nii noort energiat kui ka pikka eduteekonda. Noorematel õpilastel, kes alles astuvad esimesi samme programmeerimises ja robootikas, on nüüd oma kooli seinte vahel olemas head eeskujud ja nad teavad, et kõige põnevam ootab neid alles ees.
lmatsalu Põhikooli tuli 14. novembril kooliperele külla kirjanik ja kirjastaja Epp Petrone.
“Ma vajan kirjutamist. Muudmoodi ma ei saa rahuldustunnet, et olen midagi loonud,” väljendas Epp oma kirge sõnaseadmise vastu. Epp visandas lapsena alatasa joonistusplokki värvikaid tegelaskujusid ja tegevuspaiku. Sõnadesse hakkas Epp lugusid seadma alles aastaid hiljem oma blogis. Elust USAs võrsus tuntud “Minu” reisipäevikusari ning hoo sai sisse kirjastus Petrone Print. Epu eestvedamisel on Petrone Print välja andnud mitukümmend lasteraamatut. Epp kirjutab elust enesest. Epul tulevad kõige paremad mõtted ja taipamised varahommikul poolunest ärgates ja värskes õhus viibides. Noortele kirjutamishuvilistele oli tal jagada hulga nõu, kuidas parimad ideed paberile meelitada. “Nutiseadmetesse läheb palju aega kaotsi,” hoiatas Epp. “Mina panen telefoni kapi otsa ja lennurežiimile. Nii olen ise oma aja peremees.” Epule meeldib mõtiskleda looduses jalutades või näputööga tegeledes. Tal on alati käepärast märkmik, kuhu kõik mõttelennud värskelt üles tähendab. Kirjutamisoskus areneb Epu sõnul eelkõige lugedes. Niisamuti on tarvis agaralt harjutada. “Lõpuks tuleb lihtsalt istuda ja kirjutama asuda, muudmoodi see vilumus ei tule."
Epp on seikleja hing ja huntkriimsilmalikult tegev eri elualadel ehitusest kaubanduseni. “Ma ei ole selline kirjanik, kes hommikust õhtuni kirjutab,” ütles Epp. “Vahel olen tundnud end pealiskaudsena, aga tegelikult olengi selline inimtüüp, kes vajab vaheldust."
MRK puhkpilliorkester on 50-aastane
Novembrikuus tähistas kooli sünnipäevanädalal oma suurt ja uhket 50. juubelit meie kooli puhkpilliorkester. Järjepidevalt on orkester tegutsenud alates 1973. aastast. Selle poole sajandi pikkuse teekonna tulemusena on Mart Reiniku kooli orkester üks kolmest vanemast üldhariduskoolis järjepidevalt tegutsevast puhkpilliorkestrist. Orkestri asutajaks oli ka selle pikaaegne juht Lembit Leetna, kelle tööd jätkavad energiline Aveli Paide ja entusiastlik Jaan Tilgar.
24. novembri õhtul toimus meeleolukas kontsert, millest võtsid osa nii kooli õpilased kui vilistlased. Laval esineti eraldi orkestritena, kuna õpilasorkestri ja vilistlaste ühise prooviprotsessi läbiviimine osutus keeruliseks, aga lõpptulemus sellest õnneks ei kannatanud.
Kavva olid valitud väga eriilmelised lood, mille esitajad programmi käigus vahetusid noorematest järjest vanematega. Sellega soovisime näidata nii praegust orkestri koosseisu koos järelkasvuga ning teha ka kummarduse vanematele mängijatele, kes pillimänguga aktiivselt ei pruugi enam tegeleda. Esimest korda oli orkestriga laval 5.klassi Class Bandi õpilased. Kontserdile järgnesid külaliste sõnavõtud, üks emotsionaalsem kui teine, ning seejärel oli vilistlastel võimalus kohtuda oma endiste õpetajate ning klassikaaslastega. Õhtu oli imeline ja meeldejääv – tagasisides ja kommentaarides ei hoitud ilusaid sõnu tagasi.
2. KLASSIDE LAPSED KUTSUSID KÕIK OMA ISAD KOOLI
November on meeste meelespidamise kuu. Tähistame nii isade- kui meestepäeva. Meie 2. klasside õpetajad tulid koos lastega vahvale mõttele kutsuda isad või vanaisad kooli, et ühiselt õppida ja toredalt aega veeta. Mõeldud tehtud ja nii saigi isadepäeva nädala neljapäeval teoks mõte kahe tunni jooksul seda olulist päeva üheskoos õpitubades tähistada. Kui alguses mõeldi, kui paljud isad keset tööpäeva kohale saavad tulla, siis suur ja positiivne oli kõikide üllatus kui kooli oli tulnud ligi 50 isa ja vanaisa. On tõeliselt rõõmustav, et nii paljud isad said tööde ja tegemiste kõrvalt sellist väga väärtuslikku lapsega koos veedetud aega endale lubada. Õpitubasid oli kokku viis. Kuna novembris tähistame ka hingede-, kadri- ja mardipäeva, siis oli neistki omajagu juttu, sidudes seda erinevate ainevaldkondadega. Nii osalesid mardid ja kadrid näiteks matemaatika duellis. Teises õpitoas aga loeti selle tähtpäeva kohta erinevat teavet ja kirjutamist harjutades täideti loetu põhjal lünkteksti. Lugesid ja kirjutasid nii lapsed kui isad-vanaisad. Kord olid aktiivsemad ühed, siis jälle teised. Veebiviktoriinis mõistatati koos isa või vanaisaga vastuseid hingede-, mardi- ja kadripäeva kombestiku kohta. Muidugi mahtus isadega koolipäeva ka liikumistund ja laulutund, kus lisaks laulmisele mängiti ka rütmipillidel. Loe pikemalt ja vaata fotosid kooli kodulehelt:
Isad ja lapsed üheskoos mardipäeva teemalises õpitoas. Foto: Rene Leiner
01. detsembril toimub VOCO-s investeerimisteemaline koolitus Kristjan Liivamägi'ga. Kohtade arv on piiratud ja koolitus on VOCO õpilastele ja töötajatele registreerimise alusel tasuta, väljast poolt tulijatel võimalik soetada pilet. Lingid leitavad ürituse alt.
Novembri eelviimane nädal viis 18 teadushuvilist MHG õpilast Genfi Euroopa Tuumauuringute Organisatsiooni, CERNi.
Reisi avapauguna külastati Genfis asuvat ÜRO Eesti saatkonda, kusmsuursaadik Riia Salsa-Audiffren ja saatkonna sekretär Kaisa Mitt-Alvarez rääkisid oma igapäevategemistest ÜROs ning teekonnast diplomaatiasse. Reis kulmineerus siiski CERNis. Külastuse alguses ehitasid õpilased pilvekambreid, mis võimaldasid jälgida alfaosakeste, müüonite ja paljude muude osakeste teekonda radioaktiivse lagunemise tagajärjena. Õpilastele räägiti põhjalikult Suurest Hadronite Põrgutist (LHCst), mille abil toimub põhiline uurimistöö CERNis. Tegemist on osakestekiirendiga, mis asub 100 meetri sügavusel ja mille läbimõõt on ligikaudu 27 kilomeetrit. Et jõuda LHC kiirendisse, peavad kiirendatavad prootonid läbima enne mitu kiirendamise etappi, mida viiakse läbi ühes lineaarses ja kolmes LHCst väiksema raadiusega kiirendis vahelduvate elektromagnetväljade abil. Kui osakesed on saavutanud üle 99% valguskiirusest, siis neil lastakse omavahel kokku põrgata, et uued osakesi saaksid tekkida vallandunud energiast. Kokkupõrkeid jälgivad neli erinevate ülesannetega detektorit, mis asetsevad LHC kiirendil. Õpilastel oli eksklusiivne võimalus näha terve selle süsteemi kontrollruumi. Neid viidi ka b kvarki uuriva detektori kontrollruumidesse, kus räägiti sellest, milliseid võimalusi annab teadlastele b kvargi uurimine ja milline näeb välja selleks ehitatud detektor. Õpilastel oli võimalik tutvuda ka Genfi linnaga ning matkata Saleve ja Jura mägedes. Õppereisi korraldasid füüsikaõpetajad Riina Murulaid ja Leo Siiman.
November on Kesklinna Kooli sünnipäeva kuu ja ühtlasi ka aeg, mil tegeleme vaimse tervise teemadega. Kooli 33. sünnipäeva tähistasime 6. - 10 novembril terve nädala jooksul. Toimusid pidulikud kogunemised, väike hommikukontsert, hiiglasliku sünnipäevakaardi joonistamine, kooliteemaline Kahoot, otsimismäng ja palju muud.
Vaimse tervise teemakuu raames rääkisime klassijuhatajatundides vaimse tervise vitamiinidest ja vaatasime temaatilisi videoloenguid. Hingekosutust pakkus Tanja Mihhailova ja Mihkel Mattiseni läbiviidud hoogne muusikatund, kus saalitäiele õpilastele tutvustati nii laulude loomise teooriat kui ka koostati kohapeal üks tuttuus potentsiaalne hittlugu (vähemalt kõik hiti kriteeriumid said täidetud).
Kaheksandate klasside õpilastele käis depressioonist ja teistest rasketest vaimse tervise probleemidest rääkimas kliiniline psühholoog Liis Arras, kes õpetas ohumärke ära tundma nii enesel kui ka kaaslastel ning jagas õpetusi, kuidas aidata iseennast hingehäda puhul ning kuidas toetada suitsiidmõtetega sõpra.
Juba neljandat aastat käib meie kooli 8. ja 9. klasside õpilastele rahatarkuse ja investeerimise olulisusest rääkimas investor ja meie lapsevanem Frank Õim. Kui rahatarkuse ABC-st räägitakse erinevates õppeainetes juba üsna palju, siis Frank Õim keskendub pigem noorte minapildi ja rahaga seotud uskumuste mõjutamisele. Noorte seas on tema vestlusringid nii populaarsed, et õpilased, kes kaheksandas klassis teda kuulamas on käinud, lähevad aasta pärast kordusdoosi saama.
Häkaton Tartu Hansa Koolis
Selle aasta häkaton Tartu Hansa Koolis oli juba teine ja toimus 23. novembril. Esimene oli eelmisel sügisel, mil proovisime õpilastele anda teadmisi, oskusi ning indu teha koolis ise midagi toredat, olgu see mõni üritus, teenus või toode. Seekord oli häkatoni fookus natuke teine. Tartu Hansa Kool on osaline Euroopa liidu projektis ”Increase”, mille raames katsetatakse meie kooli juurde ehitataval kasvuhoonel läbipaistvaid päikesepaneele. Kaasasime oma 7.- 9. Klassi õpilasi huvitavate ideede ja lahenduste leidmiseks, sest vahel ei suuda täiskasvanu nö “kastist välja“ mõelda ja lastelt tuleb hoopis huvitavamaid ideid. Osales 10 tiimi, kõik III kooliastmest - iga klass pani välja oma 4 liikmelise esinduse. Üritust juhtis juba 2. korda Lisett Liiv ning sel korral olid ka kohal projekti “Increase” esindaja Balti Uuringute Instituudist, Tõnis Eelma, kes tutvustas lühidalt projekti ka õpilastele ning energiaspetsialist Robert Mägi, kes rääkis õpilastele taastuvenergiast, sealhulgas väga põhjalikult ka päikesepaneelidest. Tuletasime meelde ka disainimõtlemise põhimõtteid, kuidas jõuda parima lahenduseni ning liftikõne meetodit, et õpilased oskaksid oma tööd pärast ka edukalt esitleda. Ideid tuli väga erinevaid, nii teostuse kui ka funktsionaalsuse poolest. Kokkuvõttes me ei kuulutanud välja võitjat vaid tunnustasime kõiki osalejaid, sest me saime iga tiimi käest mingi huvitava mõtte, mida kasvuhoone projekteerimisel arvesse võtta.
Rahule jäid nii korraldajad kui ka õpilased. Igale osalejale oli mõeldud, ka natuke meelehead, millega toetas meid nii Balti Uuringute Instituut kui ka Tartu Linnavalitsus.
Tundub, et see tore ettevõtmine on kujunemas meie koolis uueks traditsiooniks, sest head asjad peavad ajale vastu.
Valik TAGi tegemistest novembris
Sõnastike ja entsüklopeediate nädal TAG’is on traditsiooniline üritus, mis toimus juba 9. korda. Selle idee algatas ja hoiab seda elavana siiamaani õpetaja Irina Abisogomjan. Seekord oli nädal sisustatud erinevate projektidega. 4.-9. klassi õpilased osalesid projektis “Meie klassi vanasõnad”. Nad kujundasid slaidid oma klassi ja klassijuhataja kohta. Nende kaudu saime lähemalt tuttvavaks iga klassi hingeeluga. 10. klassi õpilased teavad nüüd üksteisest rohkem, sest nad koostasid klassi nimede kakskeelse sõnaraamatu. Ühes 12. klassis toimus põnev eesti keele kui emakeele temaatiline tund “Võta ÕSist kõik, mis võtta annab!” Idee autor ja elluviija on TAG’i eesti keele õpetaja Triinu Laar. Võib-olla kõige põnevam, aga ka raskem töö ootas meie 11. kl õpilasi. Nende ülesanne oli oma uurimistöö terminite vene-eesti sõnastike loomine. Õpilased valisid 5 terminit, mis on seostatud nende uurimistööga, otsisid nende kohta infot ja koostasid ning toimetasid kahes keeles tekste neid termineid kasutades. Sõnastike ja entsüklopeediate nädala osalejad on igal aastal peaaegu kõik TAG’i õpilased, st õpilased, kelle emakeel on vene, eesti või ukraina keel.
Novembris leidis aset veel üks tähtis sündmus – meie kool allkirjastas koostöö memorandumi Valmiera 2. Keskkooliga Lätist ja Pasvailo kahe kooliga Leedust, mille kohaselt jätkame koostööd haridusvaldkonnas, ühiste haridusprojektide läbiviimist ning vahetame pedagoogilisi kogemusi.
Novembrikuu esimestel pimedatel õhtutel tuletavad Descartes’i kooli tublid õpilased kõigile meelde, et on aeg riputada endale külge väike helkiv sõber. Need, kellel helkur kaduma läinud, leiavad abi kooli fuajees avatud helkurpuult. Väiksemad läbivad koos vanematega helkurkoolituse, samas kui suuremad kontrollivad hommikuti, kas nii õpilastel kui ka õpetajatel helkurid küljes ripuvad ning seeläbi kodutee turvalisem on.
Ei saa me ilma eeskujuta, nii et õpetajad otsivadki taskutest helkurid välja ning novembri alguses võetakse ette traditsiooniks saanud helkurkõnd. Sel aastal sai TDK õpetajate sügisene linnamatk alguse ERMi uue näituse „Õige keha, vale keha“ saalist. Pärast näitust asusid toredast näitusest uue hingamise saanud õpetajad otsima Tartu linna hämaratel tänavatel peituvaid vihjeid, et leida lahendus salakirjale, mis lõpp-punktis avas ukse lõõgastavaks puhkuseks ja sauna-aasta lõppakordiks. Selleks, et pimeduses leiduvatest toredustest saaksid osa teisedki, kutsuti ka sel aastal külla Tartu linna koolide 3.–4. klasside võistkonnad otsima meie maja nimikangelast René Descartes’i. René leidmiseks pidid osalejad lahendama erinevaid ülesandeid ning salakirju. Seda kõike tehti pilkaspimedas koolimajas taskulampide valgel ringi hiilides – trotsides seejuures koolimajas väidetavalt ringi liikuva Descartes’i vaimu.
René leitud ning turvalised helkurid külge riputatud, saab asuda jõulude ootele, mis novembrikuu lõpus tunduvad olevat kohe siinsamas selle lumise nurga taga.
16. novembril muutus kooli auditoorium õdusaks kontserdisaaliks, sest toimus traditsiooniline õpilasesinduse korraldatav vaikse muusika õhtu. Seekordne teema oli ,,Unustuste jõel’’ ning kahe tunni jooksul oli võimalik kuulata praeguseid poskalasi ja vilistlasi esitamas nii lummavaid 1970. ja 1980. aastate muusikapalu kui ka kaasahaaravat omaloomingut. Andekad esinejad jätsid kustumatu mulje ning õpilasesindus pälvis nii kuulajate kui direktori siirad kiidusõnad.
Vaikse muusika õhtule järgnes iseseisva õppe nädal ja õpilased said rakendada mentortundides käsitletud õppimise, eesmärgistamise ja ajaplaneerimise oskusi. Õpetajatel oli võimalus veeta nädala kaks esimest päeva koostöiselt, et Tartu Forseliuse kooli õppejuhi Kristi Mummi toel õpistrateegiatega seotud teadmisi laiendada ning kooli arengukava eesmärke mõtestada. Soovijale oli võimalus liituda kovisiooni grupiga. Nädala keskel märkasid möödujad kooli ümbruses toimetavaid politseinikke. Maja täitus politsei eriüksuse, K-komando, kiirreageerijate ja välispartnerite koerajuhtide ja koertega, kes kasutasid võimalust tühjas koolimajas õppuse raames läbi mängida eri olukordi ja vastutasuks tagasisidestada koolimaja turvalisuse tugevusi ja ohukohti.
0 Comments
|
Tartu Koolijuhtide ÜhendusArhiiv
April 2024
|